ارتباط با کارشناسان پرستار برتر (مشاوره رایگان)
نحوه نگهداری از بیماران ویلچری

نگهداری و مراقبت از بیماران ویلچری در منزل

بیمارانی که به دلیل نقص یا قطع عضو و مشکلات دیگر، توان حرکتی خود را از دست می‌دهند، به کمک گرفتن از ویلچر نیاز پیدا خواهند کرد. به این ترتیب مراقبت از بیمار ویلچری در منزل ، ضرورت پیدا کرده و باید ملاحظات جدیدی در سبک زندگی و رسیدگی از این افراد صورت بگیرد. در واقع خدمات پرستاری از بیماران ویلچری ، روش‌های مربوط به خود را داشته و باید موارد مختلفی در خصوص این افراد رعایت شوند.

در این مطلب به دنبال آن هستیم تا نگاهی به نحوه نگهداری از بیماران ویلچری داشته باشیم؛ با خدمات پرستاری پرستار برتر همراه بمانید.

اصول مراقبت از بیماران ویلچری در منزل

مراقبت از بیماران ویلچری در منزل
در محل‌هایی رمپ مناسب ویلچر نصب کنید تا امکان رفت و آمد ویلچر فراهم شود.

اگر در منزل یک بیمار ویلچری دارید، نکاتی که در ادامه آمده است را مدنظر قرار دهید:

  • حتما وضعیت ویلچر را بررسی کنید تا چرخ‌های آن مشکلی نداشته و ترمزها نیز به درستی عمل کنند. در غیر این صورت ریسک این وجود دارد که ویلچر موقع حرکت دادن، دچار مشکلی شده و باعث سقوط فرد و آسیب دیدن بیشتر او شود.
  • درب‌های منزل را در مسیر رفت و آمد فرد ویلچری، به شکلی تغییر دهید که برای آمد و شد ویلچر مناسب باشند. دقت داشته باشید که فرد ویلچری قادر نیست به تنهایی از روی ویلچر بلند شده و درب را باز کند.
  • در محل‌هایی که لازم است رمپ مناسب ویلچر نصب کنید تا امکان رفت و آمد ویلچر فراهم شود.
  • هرگز بار اضافی روی ویلچر قرار ندهید. این باعث برهم خوردن تعادل ویلچر و سقوط آن شده و بیمار را نیز به این شکل به زمین می‌زند.

لازم است مراقب و پرستار بیمار ویلچری در خصوص نکاتی اطلاعات کافی داشته و آنها را رعایت کند تا نگهداری از بیمار ویلچری در منزل به بهترین شکل ممکن صورت گیرد.

همچنین بخوانید: ضایعه نخاعی و خدمات مراقبت و پرستاری از بیماران قطع نخاع

عدم مراقبت از بیماران ویلچری چه خطراتی دارد؟

در صورتی که مراقبت و پرستاری از بیماران ویلچری به خوبی انجام نشده و این افراد به حال خود رها شوند، احتمال زیادی دارد که با زمین خوردن و سقوط، مشکلات بیشتری برای آن‌ها به وجود بیاید. به این شکل هر رفت و آمد کوچکی در منزل و حتی انجام کارهای روزانه، برای فرد ویلچری یک چالش به حساب آمده و ممکن است باعث آسیب رسیدن به خود او یا اشیاء اطراف شخص شود. برای مثال، چنین فردی نمی‌تواند خود به راحتی از تختخواب بلند شده و روی صندلی چرخدار یا همان ویلچر بنشیند.

پرستاری از بیماران ویلچری در منزل
در صورت عدم پرستاری درست بیمار ویلچری ممکن است بیمار زمین بخورد

به همین ترتیب فرد ویلچری قادر نیست که به تنهایی حمام کرده یا لباس‌های خود را تعویض کند، مگر این که شرایط رفت و آمد به حمام و دسترسی به شیر آب گرم و سرد برای او به خوبی فراهم شده و ویلچر ضدآب داشته باشد.

همچنین بخوانید: بهترین روش پرستاری از بیماران دیالیزی

مزایای استخدام پرستار برای مراقبت از بیماران ویلچری چیست؟

با دریافت خدمات پرستاری از بیماران ویلچری ، کیفیت زندگی این افراد به شدت بالا رفته و با داشتن شانس بهبودی، سریع‌تر به سلامتی دست پیدا می‌کنند. از جمله مزایای مراقبت از بیماران ویلچری در منزل ، موارد زیر قابل توجه هستند:

  • با پرستاری صحیح از یک بیمار ویلچری، زمینه بهبودی و بازگشت او به شرایط عادی زندگی سریع‌تر فراهم می‌شود.
  • عدم حرکت، باعث تحلیل رفتن عضلات و ماهیچه‌ها می‌شود. پرستاری از این بیماران، با ماساژ ماهیچه‌ای همراه بوده و موجب تقویت ماهیچه‌ها و عضلات خواهد شد.
  • دریافت خدمات پرستاری از بیماران ویلچری در منزل، کمک می‌کند تا رفت و آمد فرد راحت‌تر شده و ریسکی بابت زمین خوردن و سقوط ویلچر وجود نداشته باشد.
  • حضور یک پرستار کمک می‌کند تا تمامی امور شخصی که فرد ویلچری از انجام آن‌ها عاجز شده است، با همراهی پرستار پیش رفته و فرد ناراحتی در این زمینه احساس نکند.

پرستار سالمند ویلچری مسئولیت‌های بیشتری نسبت به سایر مراقبان دارد. در واقع او علاوه بر انجام و ارائه خدمات مراقبتی و درمانی باید نکات مختلف استفاده از ویلچر برای سالمندانی که به این وسیله نیاز روزانه دارند را نیز بداند.

همچنین بخوانید: مراقبت از بیمار شیمی درمانی و وظایف پرستار بیمار

کلام آخر…

در این مطلب نکاتی مهم در مورد پرستاری و نگهداری از بیماران ویلچری را دوره کردیم و دیدیم که نگهداری اصولی از این افراد، چه مزایایی دارد. بنابراین، توصیه می‌شود که اگر فرصت رسیدگی به فرد ویلچری را ندارید، پرستاری تمام وقت یا نیمه وقت برای او استخدام کرده و همراهی و کمک به شخص را به پرستار متخصص در این زمینه بسپارید.

البته، پرستار و مراقب افراد ویلچری را باید از مراکز معتبر درخواست کنید. پرستار برتر یکی از شرکت‌های پرستاری است که شخص مراقب را مطابق نیاز و شرایط فرد ویلچری، به منزل شما اعزام می‌کند. به این منظور، اگر در خانه فرد ویلچری دارید، پرستار مناسب برای این فرد را از شرکت پرستار برتر درخواست کنید.

سوالات متداول

نحوه نگهداری از بیماران ویلچری چگونه است؟

مراقبت از سلامت جسمی و روانی، رسیدگی به رفت و آمد با ویلچر و کارهای روزمره شخصی که فرد از انجام آن‌ها ناتوان است، از جمله این مراقبت‌ها هستند.

بهترین روش نگهداری و مراقبت از بیماران ویلچری در منزل چیست؟

تسهیل رفت و آمد ویلچر در مسیرهای مختلف منزل، رسیدگی به تغذیه مناسب نوع نقص و بیماری، حمایت روحی و … از جمله بهترین تکنیک‌های مراقبتی از یک فرد ویلچری در منزل محسوب می‌شوند.

نکات مهم حمام کردن بیمار ویلچری چیست؟

باید دقت داشته باشید که کف حمام لیز نبوده و به جز آن، دسترسی فرد به شیر آب گرم و سرد مناسب باشد.

مهم‌ترین اصل مراقبت از بیماران ویلچری در منزل چیست؟

بررسی و چک کردن ایمنی و سلامت ویلچر، روغن کاری چرخ‌ها و مطمئن شدن از عملکرد صحیح ترمز، از جمله اصول مراقبت از یک بیمار ویلچری در منزل هستند.

 

جستجو
دسته‌ها