ارتباط با کارشناسان پرستار برتر (مشاوره رایگان)
بهترین خدمات پرستاری از بیماران شیمی درمانی

مراقبت از بیمار شیمی درمانی و وظایف پرستار بیمار

متاسفانه در طی دهه‌های گذشته بیماری سرطان در ایران و جهان شیوع بسیاری یافته است. این بیماری ممکن است افراد در گروه‌های سنی مختلف از هر دو جنس را درگیر کند. سرطان انواع زیادی داشته و در اندام‌های مختلف بدن روی می‌دهد. یکی از روش‌های درمان سرطان، شیمی درمانی است. شیمی درمانی دوره سختی برای بیمار خواهد بود و به همین دلیل مراقبت از بیمار شیمی درمانی اهمیت زیادی دارد.

مراقبت و نگهداری از بیماران در این دوره می‌تواند توسط اعضای خانواده و یا پرستار بیمار انجام شود. در این مطلب قصد داریم تا درباره مراقبت از بیمار شیمی درمانی و وظایف پرستار بیمار شیمی درمانی صحبت کنیم؛ پس تا انتها همراه ما باشید.

بیماری سرطان

در بدن ما در طی روز سلول‌های زیادی می‌میرند و سلول‌های جدید تولید می‌شوند. بدن فرایند تولید سلول‌ها را کنترل می‌کند تا تعادل برقرار شود. زمانی که تولید سلول‌ها از حد مشخصی فراتر رفته و متوقف نشود، توده‌های سلولی در نقاط مختلف بدن ایجاد می‌شوند.

مراقبت از بیمار شیمی درمانی و بیمار سرطانی
بیماری سرطان به دوسته خوش خیم و بد خیم تقسیم می شوند

این توده‌های سرطانی ممکن است خوش‌خیم یا بدخیم بوده و اندام‌های مختلف را درگیر کنند. برای درمان بیماری سرطان ممکن است با عمل جراحی، تومور را خارج کرده و یا از روش‌های دیگری همچون شیمی درمانی و پرتودرمانی استفاده کنند. شیمی درمانی از رایج‌ترین روش‌ها برای درمان بیماری سرطان است. گذر از این دوره برای بیمار سخت بوده و به مراقبت‌های مختلفی نیاز دارد.

همچنین بخوانید: علائم سرطان روده در افرا مسن

چگونگی مراقبت از بیماران در دوره شیمی درمانی

شیمی درمانی با مشکلات جسمی و روحی مختلفی همراه است. در این دوره بدن بیمار به شدت ضعیف شده و توانایی انجام امور عادی روزانه خود را نخواهد داشت. درد و ناراحتی‌های جسمی از یک سو و بار روانی بیماری از سوی دیگر، بیمار را تحت فشار قرار می‌دهد. بیماران سرطانی در دوره شیمی درمانی بیش از هر زمان دیگری به مراقبت نیاز دارند.

برخی خانواده مسئولیت نگهداری از بیمار خود را بر عهده گرفته و وظیفه نگهداری از بیمار را بین اعضای خانواده تقسیم می‌کنند. مشغله‌های زندگی و ناراحتی سایر اعضای خانواده موجب می‌شود تا نگهداری از بیمار سخت شود. از سوی دیگر اعضای خانواده دانش کافی برای نگهداری از بیمار خود را ندارد؛ به همین دلیل وجود یک پرستار برای مراقبت از بیمار شیمی درمانی گزینه بهتری است.

همچنین بخوانید: جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

وظایف پرستار بیمار شیمی درمانی

بهترین خدمات پرستاری از بیماران شیمی درمانی و وظایف پرستار
بررسی وضعیت جسمی بیمار شیمی درمان از وظایف پرستار است

وظایف پرستار بیمار شیمی درمانی شامل موارد مختلفی است که تضمین‌کننده سلامت و آسایش بیشتر بیمار خواهد بود. در ادامه مسئولیت های پرستار بیمار شیمی درمانی را معرفی کرده‌ایم:

 • وضعیت جسمی بیمار را به دقت تحت نظر داشته و برنامه دارویی را اجرا می‌کند.
 • احتمال عفونت در بیماران شیمی درمانی زیادی است، به همین جهت پرستار بر مسائل بهداشتی نظارت دارد.
 • از قرار گرفتن بیمار در معرض دود سیگار یا حیوانات خانگی جلوگیری کرده تا عفونت ایجاد نشود.
 • با توجه به ضعف بدن بیمار برا جابجا شدن به او کمک می‌کند.
 • همراه بیمار بوده تا مطابق دستور پزشک فعالیت‌های بدنی را آغاز کرده و در مسیر بهبودی حرکت کند.
 • به خانواده بیمار آموزش‌های لازم را ارائه می‌دهد تا درباره سرطان و وضعیت بیمار خود آگاهی بیشتری یابند.
 • با بیمار ارتباط برقرار کرده و او را آرام می‌کند تا حالات روحی بیمار بهبود یابد.
 • ارتباط بیمار با افراد مختلف را تحت نظر قرار می‌دهد تا از انتقال عوامل ایجاد عفونت به بیمار جلوگیری شود.
 • بر تغذیه بیمار شیمی درمانی نظرات کامل داشته و مراقبت غذاهای بیمار خواهد بود.

در مجموع می‌توان گفت خدماتی که پس از اعزام پرستار از بیماران شیمی درمانی ارائه می‌شود، کلیه جنبه‌های زندگی بیمار را تحت پوشش قرار می‌دهد.

همچنین بخوانید: آیا بالا بودن گلبول های سفید خطرناک است؟

کنترل رژیم غذایی بیمار شیمی درمانی

یکی از نکات مهم در ارائه بهترین خدمات پرستاری از بیماران شیمی درمانی، وضعیت تغذیه این بیماران است. یک رژیم غذایی سالم و اصولی در برنامه روزانه بیماران پس از شیمی درمانی اهمیت بسیاری دارد.

 • تعداد وعده‌های غذایی را افزایش داده اما حجم غذای مصرف شده در هر وعده را کاهش دهید.
 • شیرینی و قندهای مصنوعی را از رژیم غذایی بیمار حذف کنید.
 • مصرف سبزیجات و میوه‌ها را در رژیم غذایی جای دهید تا ویتامین‌ و آنتی اکسیدان‌ مورد نیاز بدن تامین شود.
 • میزان مصرف مایعات را افزایش داده تا عوارض ناشی از داروهای شیمی درمانی کاهش یابد.
 • از غذاهای چرب و پرادویه در رژیم غذایی بیماران سرطانی دوری کنید.
 • غذاهای پروتئینی سالم را به میزان معمولی (نه بیش از حد) در برنامه غذایی بگنجانید.
 • مصرف قهوه و نوشیدنی‌های انرژی‌زا برای بیماران شیمی درمانی ممنوع است.

یک رژیم غذایی سالم برای بیماران در دوره شیمی درمانی ضروری بوده و می‌تواند به فرایند درمان کمک کند.

اعزام پرستار از بیماران شیمی درمانی

در این مطلب مراقبت پرستاری از بیمار شیمی درمانی را معرفی کردیم و به وظایف پرستار بیمار شیمی درمانی اشاره نمودیم. به خاطر داشته باشید که با مراقبت اصولی و صبوری می‌توان از این دوره گذر کرد تا بیمار سلامت خود را به دست آورد. یک پرستار بیمار می‌تواند بر وضعیت بیماری و مراقبت‌های بیمار نظارت کرده و موجب آسودگی خاطر خانواده بیمار شود. موسسه خدمات پرستاری پرستار برتر آماده است تا بهترین خدمات پرستاری از بیماران شیمی درمانی را ارائه دهد. این مرکز با پرستاران حرفه‌ای همکاری داشته که آموزش‌های لازم را برای مراقبت از عزیزان شما دریافت کرده‌اند. پرستار برتر با پشتیبانی 24 ساعته بهترین پرستار بیمار شیمی درمانی را به منزل شما اعزام می‌کند.

سوالات متداول

بیماری سرطان چیست؟

بیماری سرطان در اثر تولید بی رویه سلول‌های بدن بروز می‌کند که نتیجه آن ایجاد توده‌های سرطانی است. سرطان ممکن است اندام‌های مختلف بدن را درگیر کرده و دارای دو نوع خوش‌خیم یا بدخیم است.

چگونه می‌توان از بیماران شیمی درمانی مراقبت کرد؟

بیماران در دوره شیمی‌ درمانی به مراقبت‌ مداوم نیاز دارند. اعضای خانواده می‌توانند از بیمار خود مراقبت کنند یا این وظیفه را به یک پرستار بیمار بسپارند. پرستار بیمار مهارت و دانش کافی برای مراقبت از بیمار را داشته و می‌تواند بهترین خدمات مراقبتی را ارائه دهد.

وظایف یک پرستار شیمی درمانی شامل چه مواردی است؟

مراقبت پرستاری از بیمار شیمی درمانی مسئولیت مهمی است. پرستار بر وضعیت جسمی بیمار، جلوگیری از ایجاد عفونت، تغذیه، توانایی‌های حرکتی، خواب و استراحت و شرایط روحی بیمار نظارت دارد و آموزش‌های لازم را به اعضای خانواده نیز انتقال می‌دهد.

بهترین خدمات پرستاری از بیماران شیمی درمانی توسط چه مراکزی ارائه می‌شود؟

موسسه‌های خدمات پرستاری که دارای مجوز رسمی هستند، می‌توانند پرستار شیمی درمانی را به منزل شما اعزام کنند. موسسه پرستار برتر یکی از این مراکز معتبر در ارائه خدمات پرستار بیمار در منزل است.

هزینه اعزام پرستار از بیماران شیمی درمانی چقدر است؟

هزینه نگهداری از بیماران در دوره شیمی درمانی با توجه به خدمات ارائه شده متفاوت خواهد بود. همچنین ساعات حضور پرستار در منزل نیز بر قیمت آن تاثیرگذار است.

جستجو
دسته‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *