ارتباط با کارشناسان پرستار برتر (مشاوره رایگان)
بهترین راهکار مراقب از معلولین در منزل

خدمات نگهداری از معلولین در منزل

در علم پزشکی به کسی که دارای نقص جسمی یا ذهنی داشته بوده و در انجام کارهای روزمره خود مشکل داشته باشد، معلول می‌گویند. در واقع معلولیت به معنای داشتن شرایط جسمی یا ذهنی است که انجام فعالیت‌های روزمره شخص را تحت الشعاع قرار می‌دهد. هر شخص معلول با توجه به وضعیت معلولیت و شرایط بدنی خود، نیازمند کمک و مراقبت است. بهترین روش پرستاری از معلولین، مراقبت از آن‌ها در شرایطی است که باعث حفظ عزت نفس و اعتماد به نفس آن‌ها شود. بسیاری از معلولین مشکلات جسمی کمتری دارند و می‌توان در خانه از آن‌ها مراقبت کرد. برای نگهداری از معلولین در منزل باید نکات مهمی را رعایت کرد تا کیفیت زندگی آن‌ها افزایش پیدا کرده و بتوانند در جامعه زندگی کنند. در این مقاله از خدمات پرستاری پرستار برتر می‌خواهیم بهترین راهنمای نگهداری از معلولین در خانه را به شما ارائه دهیم.

انواع معلولیت

گفتیم معلولیت به معنای وجود اختلال ذهنی و جسمی دائمی در فرد است، به طوری که او را در انجام کارهای روزمره دچار مشکل می‌کند. انواع معلولیت با توجه به دلایل ایجاد آن، به صورت زیر تقسیم‌بندی می‌شود:

 • معلولیتی که در اثر اختلالات مادرزادی بوده و بر عملکرد فرد تاثیر می‌گذارند
 • معلولیت‌های مرتبط به اختلالات رشدی در دوران کودکی مثل اوتیسم و بیش فعالی
 • معلولیتی که مربوط به بروز اختلال در ژن‌ها است، مانند بیماری دیستروفی عضلانی دوشن
 • معلولیت‌های پیش‌رونده مثل ام اس و دیستروفی عضلانی
 • معلولیت بر اثر اختلال در عملکرد کروموزوم‌ها مانند سندروم داون
 • معلولیت‌های مربوط به آسیب‌دیدگی‌های مغزی یا نخاعی
 • معلولیت‌هایی که در اثر قرار گرفتن در برابر مواد سمی و ابتلا به بیماری‌های عفونی به وجود می‌آید
 • معلولیت ناشی از ابتلا به بیماری‌های مزمن مثل نابینایی، آسیب‌های عصبی و یا قطع عضو در بیماران دیابتی

هر یک از انواع معلولیت‌های گفته شده، محدودیت‌های مختلفی را در عملکرد و توانایی‌های شخص به وجود می‌آورد. از جمله این محدودیت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اختلال در عملکردهای ذهنی، از دست دادن بینایی، قطع عضو و از دست دادن حافظه
 • محدودیت در انجام فعالیت‌های شغلی، اجتماعی و تفریحی
 • محدود شدن در انجام کارهایی که نیاز به بینایی سالم و شنوایی کامل دارند.

همچنین بخوانید: راهنمای جامع خدمات پرستار آی سی یو در منزل

3 روش پرستاری از معلولین

همیشه پرستاری از معلولین یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های خانواده آن‌ها بوده است. به طور کلی می‌توانیم بگوییم، بهترین روش پرستاری از معلولین به شرایط و وضعیت آن‌ها و همچنین توانایی و امکانات خانواده‌شان بستگی دارد. به عنوان مثال همه خانواده‌ها امکان نگهداری از بیمار که در حرکت و انجام کارهای شخصی خود ناتوان است را ندارند. در چنین شرایطی باید از پرستار در منزل استفاده کرد یا مراقبت از معلول را به یک مرکز توانبخشی یا بهزیستی سپرد. بسیاری از خانواده‌ها توانایی مالی کافی برای پرداخت هزینه‌های مراکز توانبخشی خصوصی را ندارند. بنابراین به دنبال روشی برای نگهداری از بیمار معلول خود هستند که بتوانند از عهده پرداخت هزینه آن بربیایند.

روش دیگر برای نگهداری از افراد معلول این است که از خدمات پرستار در منزل برای آن‌ها استفاده شود. نگهداری از معلولین در منزل، علاوه بر حفظ کیفیت خدمات پرستاری ارائه شده باعث حفظ روحیه این افراد نیز می‌شود.

نگهداری از معلولین در منزل
روش دیگر برای نگهداری از افراد معلول استفاده از خدمات پرستار در منزل است

علاوه بر موارد فوق، می‌توانید مراقبت از معلول خود را به یکی از مراکز بهزیستی کشور بسپارید. تفاوت این روش با دیگر روش‌ها، در کیفیت خدمات ارائه شده آن‌ها است.

در این مراکز تعداد زیادی از معلولین با شرایط و مشکلات مختلف نگهداری می‌شوند، همچنین تعداد نیروی خدمات پرستاری در آن‌ها محدود است. بنابراین رسیدگی به همه این افراد با توجه به نیازها و مشکلات‌شان کار بسیار سختی بوده و کیفیت مطلوبی نخواهد داشت. علاوه بر این با توجه به هزینه پایین دریافتی این مراکز، نباید از آن‌ها انتظار ارائه خدمات متناسب با نیاز بیمارتان را داشته باشید.

این در حالی است که مراقبت از شخص دارای معلولیت در منزل، علاوه بر کاهش هزینه‌های شما، کیفیت بهتری خواهد داشت. خدمات پرستاری از معلولین در منزل، علاوه بر این که متناسب با نیاز بیمارتان است و با کیفیت بسیار بالایی انجام خواهد شد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که بهترین روش مراقبت از معلولین، نگهداری از آن‌ها در منزل است. در ادامه با نحوه پرستاری از معلولین در منزل آشنا شده و جامع‌ترین راهنمای نگهداری از معلولین در منزل را به شما ارائه خواهیم داد.

همچنین بخوانید: نحوه پرستاری و مراقبت از بیماران ام اس در منزل

راهنمای نگهداری از معلولین در منزل

راهنمای نگهداری از معلولین در خانه
فراهم کردن امکانات رفاهی در خانه با توجه به توانایی و وضعیت سلامتی شخص معلول

در بخش قبل گفتیم که نگهداری از معلولین در منزل بهترین روش مراقبت از این افراد در منزل است. اما برای این که بتوانید به خوبی از عهده این کار بر بیایید، باید نکات مراقبتی خاصی را با توجه به شرایط بیمار در نظر داشته باشید. مهم‌ترین نکات پرستاری از معلولین در منزل عبارتند از:

 • فراهم کردن امکانات رفاهی در خانه با توجه به توانایی و وضعیت سلامتی شخص معلول
 • کنترل وضعیت جسمی او
 • مراجعه منظم به پزشک و گزارش روند بررسی مشکلات جسمی و ذهنی او
 • دقت در برخورد با فرد معلول با حفظ احساس استقلال و اعتماد به نفس او
 • فراهم کردن امکان ورزش و تفریح مطابق با شرایط و توانایی شخص دارای معلولیت
 • کمک به حضور فرد معلول در جمع‌های دوستانه و انجام فعالیت‌های اجتماعی

همچنین بخوانید: چگونگی تغییر پوزیشن بیمار و معرفی وسایل پوزیشن‌دهی

کلام پایانی

در این مقاله از سایت مجموعه خدمات پرستاری در منزل پرستار اول، در مورد بهترین راهکار مراقبت از معلولین در منزل صحبت کردیم. گفتیم که برای مراقبت از افراد معلول، می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید. همچنین مهم‌ترین نکات در مورد نگهداری از معلولین در منزل را به شما گفتیم. امیدواریم این مقاله بتواند برای شما بهترین راهنمای نگهداری از معلولین در خانه باشد. در صورتی که برای مراقبت و نگهداری از معلولین در منزل، نیازمند پرستار باتجربه‌ای هستید، همین حالا با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

چگونه می‌توانیم از معلولین نگهداری کنیم؟

برای نگهداری از معلولین می‌توانید از روش‌هایی مثل سپردن مراقبت از آن‌ها به مراکز توانبشخی، بهزیستی یا نگهداری از آن‌ها در منزل استفاده کنید.

بهترین راهکار برای مراقبت از معلولین در منزل چیست؟

بهترین راهکار برای مراقبت از معلولین در منزل، استفاده از خدمات پرستاری در منزل با توجه به شرایط و وضعیت آن‌ها است.

تفاوت نگهداری از معلولین در منزل با سپردن آن‌ها به مراکز بهزیستی چیست؟

تفاوت آن‌ها در کیفیت خدمات ارائه شده با توجه به نیاز و مشکلات معلولین می‌باشد.

چگونه برای نگهداری از معلولین در منزل پرستار بگیریم؟

برای این که یک پرستار باتجربه برای مراقبت و نگهداری از معلول خود در منزل بگیرید، با موسسه پرستار اول تماس بگیرید.

برای پرستاری و نگهداری از افراد معلول چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

فراهم کردن امکانات رفاهی در خانه با توجه به محدویت شخص معلول، کنترل وضعیت سلامتی معلول و گزارش آن به پزشک مربوطه، کمک به معلول برای حفظ روحیه و اعتماد به نفس او.

جستجو
دسته‌ها