ارتباط با کارشناسان پرستار برتر (مشاوره رایگان)

علت زگیل تناسلی در زنان و مردان، درمان و پیشگیری

بیماری‌های مقاربتی دسته‌ای از بیماری‌ها هستند که در پی برقراری رابطه جنسی منتقل می‌شوند. یکی از این بیماری‌ها زگیل تناسلی بوده که عامل آن سویه‌ای خاص از ویروس HPV است. البته این ویروس سویه‌های مختلفی دارد که برخی از آن‌ها بی‌خطر و برخی دیگر خطرناک بوده و حتی ممکن است موجب بروز دیسپلازی دهانه رحم و سرطان دهانه رحم شوند. زگیل تناسلی بیماری شایعی است و راه های انتقال آن از طریق رابطه جنسی خواهد بود. در ادامه این مطلب از وبلاگ خدمات پرستاری پرستار برتر درباره درمان زگیل تناسلی در زنان و مردان و دیگر اطلاعات آن صحبت می‌کنیم؛ با ما همراه باشید.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی (Genital warts) نوعی بیماری مقاربتی است و انواع زگیل تناسلی در زنان و مردان روی می‌دهد. علت زگیل تناسلی ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. این بیماری به صورت زائده‌های گوشتی در اطراف ناحیه تناسلی ظهور می‌کند. البته ممکن است فرد به ویروس HPV مبتلا شود، اما هیچ علائمی نداشته باشد. حتی برخی افراد پس از قرارگیری در معرض ویروس، به آن مبتلا نمی‌شوند.

درمان زگیل تناسلی در زنان و مردان
راه های انتقال زگیل تناسلی از طریق رابطه جنسی است

راه های انتقال زگیل تناسلی از طریق رابطه جنسی است. هر گونه رابطه جنسی واژینال، دهانی و مقعدی با فرد ناقل ویروس HPV می‌تواند منجر به ابتلا به زگیل تناسلی شود. افرادی که روابط جنسی پرخطر با افراد مختلف برقرار می‌کنند، بیشتر در خطر ابتلا به زگیل تناسلی هستند.

همچنین بخوانید:  بررسی بیماری پروانه ای

زگیل تناسلی در زنان چه عوارضی دارد؟

در خانم‌ها زائده‌های ناشی از زگیل تناسلی در دیواره واژن، بخش بیرونی آلت تناسلی، اطراف مقعد، فاصله بین مقعد و واژن  یا کانال مقعد بروز می‌کنند. این زائده‌ها ممکن است بزرگ شده و فرد در هنگام ادرار کردن دچار مشکل شود. از سوی دیگر در خانم‌های باردار که به زگیل تناسلی مبتلا هستند، زگیل‌ها از کشش لازم در دیواره واژن جلوگیری کرده و زایمان را مشکل می‌کنند. همچنین این بیماری موجب احساس درد و ناراحتی شده و ممکن است به خونریزی زگیل‌ها منتهی شود.

زگیل تناسلی در مردان به چه شکل است؟

شکل و ظاهر زگیل‌های تناسلی در خانم‌ها و آقایان یکسان است اما محل قرارگیری آن ممکن است متفاوت باشد. در آقایان زائده‌های گوشتی ناشی از ابتلا به HPV در مقعد، نوک، ساقه و قسمت بالایی آلت تناسلی و کیسه بیضه ایجاد می‌شوند. عوارض زگیل تناسلی در مردان نیز احساس درد، ناراحتی و خونریزی است. همچنین زگیل‌هایی که در قسمت بالایی آلت به وجود می‌آیند، در هنگام ادرار دردناک و مشکل‌آفرین می‌شوند.

علت زگیل تناسلی در مردان
زگیل‌های تناسلی در اثر رابطه جنسی دهانی ممکن است در زبان و دهان ایجاد می شود

زگیل‌های تناسلی در اثر رابطه جنسی دهانی ممکن است در زبان، دهان، گلو و حتی لب‌ها نیز ظهور کنند. ممکن است تصور کنید که می‌توان از رابطه با افراد مبتلا به زگیل تناسلی اجتناب کرد، اما توجه داشته باشید که برخی افراد به ویروس مبتلا هستند اما هیچ نشانه‌ای از بیماری ندارند!

همچنین بخوانید: بررسی بیماری لوپوس

زگیل تناسلی بعد از چند وقت نمایان میشود؟

پس از تماس جنسی با فرد آلوده به ویروس، ممکن است زگیل‌ها در طی چند روز تا چند هفته بروز کنند. البته در برخی موارد علائم زگیل تناسلی پس از چند ماه تا یک سال نمایان می‌شوند. همین موضوع سبب می‌شود تا نتوان زمان دقیق بروز انواع زگیل تناسلی در زنان و مردان را به صورت دقیق اعلام کرد. در واقع ممکن است فرد به ویروس HPV مبتلا بوده و بدون اطلاع، آن را به دیگران نیز انتقال دهد.

تشخیص زگیل تناسلی

پزشک برای تشخیص زگیل تناسلی ابتدا درباره روابط جنسی بیمار سوالات لازم را می‌پرسد. در مرحله بعد معاینه و بررسی زائده‌ها می‌تواند به تشخیص بیماری کمک کند. انجام تست پاپ اسمیر و آزمایش HPV نیز برای تشخیص زگیل تناسلی توسط پزشک تجویز می‌شوند.

یک روش خانگی برای مشخص شدن زائده‌ها، تشخیص زگیل تناسلی با سرکه است. در این روش یک پنبه آغشته به سرکه را بر روی پوست می‌کشند. پس از مدتی سرکه سفید شده و زائده‌هایی که تشخیص آن‌ها سخت است، واضح‌تر می‌شوند. در زمان نگهداری از بیمار دانستن این تکات بسیار مهم است.

همچنین بخوانید: جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

سریع ترین روش درمان زگیل تناسلی

برای درمان زگیل تناسلی در زنان و مردان، ابتدا باید بدانید که بدن انسان به طور طبیعی با ویروس مقابله می‌کند و به همین دلیل برخی افراد حتی در صورت برقراری رابطه جنسی با فرد مبتلا به HPV ممکن است به زگیل تناسلی مبتلا نشوند. متاسفانه داروی خاصی برای از بین بردن ویروس‌ها وجود ندارد و روش‌های درمان زگیل تناسلی در زنان و مردان بر نابودی زگیل‌ها تمرکز دارد. از جمله روش‌های درمانی زگیل تناسلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انجماد: با استفاده از نیتروژن مایع (کرایوتراپی)، زگیل‌ها را حذف می‌کنند.
 • الکتروکوتر: از جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل‌ها استفاده می‌شود.
 • دارو درمانی: برخی داروها مانند تری کلرواستیک اسید، ایمی‌کیمود و سینکاتچینز، به نابودی زگیل کمک می‌کند.
 • محلول یا کرم شیمیایی: برخی از پمادها مانند آلدرا برای قطع جریان خود در زگیل کاربرد دارند.
 • جراحی سرپایی: پزشک با استفاده از ابزارهای خاص، زگیل‌ها را از پوست جدا می‌کند.
 • درمان با لیزر: پرتو نوری می‌تواند زگیل‌ها را از بین ببرد و در درمان زگیل تناسلی موثر باشد.

لیزر زگیل تناسلی

یکی از روش‌های درمانی که ممکن است برای نابودی زگیل‌های تناسلی توسط پزشک تجویز شود، لیزردرمانی است. استفاده از لیزر در مقایسه با دیگر روش‌های درمانی، قیمت بیشتری دارد. در این روش پرتو نوری مورد استفاده قرار می‌گیرد که نتیجه آن نابودی زگیل‌ها یا قطع جریان خون در زگیل است. لیزردرمانی برای حذف زگیل‌های سرسخت یا وسیع کاربرد دارد.

درمان زگیل تناسلی با طب سنتی

برخی افراد برای درمان انواع زگیل تناسلی در زنان و مردان از روش‌های توصیه شده در طب سنتی استفاده می‌کنند. این روش‌ها متکی بر مصرف مواد غذایی مفید برای بهبود زگیل تناسلی است. از جمله مواد غذایی مفید برای بهبود زگیل تناسلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عصاره چای سبز
 • آلوئه‌ورا
 • گوشت کم‌چرب
 • حبوبات و غلات کامل
 • سبزیجات مانند کلم بروکلی، کاهو و گل کلم
 • فندق
 • عسل

درباره زگیل تناسلی، پیشگیری بهتر از درمان است

در این مطلب بیماری زگیل تناسلی را معرفی کردیم. همانطور که گفتیم برای درمان زگیل تناسلی در زنان و مردان، دارویی خاص برای نابودی ویروس HPV وجود ندارد و روش‌های درمان بر نابودی زائده‌های پوستی متکی هستند. با توجه به این موضوع بهتر است تا برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی نکات ایمنی را رعایت کنید.

 • از سلامت شریک جنسی خود مطمئن شوید و توجه داشته باشید که ممکن است فرد بدون هیچ علائمی به ویروس آلوده باشد.
 • از برقراری روابط جنسی کنترل نشده و متعدد با افراد مشکوک بپرهیزید.
 • در هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید، البته توجه داشته باشید که کاندوم ایمنی کامل ایجاد نمی‌کند.
 • تزریق واکسن گارداسیل ۹ می‌تواند تا حدود زیادی از بدن شما در برابر ویروس HPV محافظت کند.

سوالات متداول

علت زگیل تناسلی در زنان و مردان چیست؟

زگیل تناسلی در پی ورود سویه‌ای از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شوند. علائم بیماری ممکن است در فاصله چند روز تا چند هفته پس از ورود ویروس به بدن ظاهر شود. البته در مواردی فرد به مدت چند ماه تا یک سال ناقل بیماری بوده اما خود او هیچ علائمی را تجربه نمی‌کند.

راه های انتقال زگیل تناسلی چیست؟

انتقال زگیل تناسلی از طریق رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی اتفاق می‌افتد. کسانی که روابط جنسی متعدد و کنترل نشده با افراد مختلف دارند، بیشتر در معرض ابتلا به زگیل تناسلی قرار می‌گیرند.

عوارض زگیل تناسلی در مردان و زنان چگونه است؟

زگیل تناسلی به صورت زائده‌های پوستی در اطراف اندام تناسلی، کشاله ران و مقعد بروز می‌کند. این زائده‌ها موجب احساس درد، ناراحتی و حتی خونریزی به ویژه در هنگام ادرار می‌شوند. یکی از عوارض زگیل تناسلی در خانم‌ها، جلوگیری از کشش دیواره واژن در هنگام زایمان است.

آیا می‌توان از ابتلا به زگیل تناسلی جلوگیری کرد؟

بله، یکی از روش‌های پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی تزریق واکسن گارداسیل ۹ است. همچنین برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری باید روابط جنسی خود را محدود کرده و از سلامت شریک جنسی خود مطمئن شوید.

روش‌های درمان زگیل تناسلی شامل چه مواردی است؟

برای از بین بردن ویروس HPV دارویی وجود ندارد و روش‌های درمان بر نابودی زگیل‌ها متکی هستند. از جمله روش‌های درمان زگیل تناسلی می‌توان به انجماد، دارو درمانی، محلول یا کرم شیمیایی، الکتروکوتر، جراحی سرپایی و درمان با لیزر اشاره کرد.

جستجو
دسته‌ها