ارتباط با کارشناسان پرستار برتر (مشاوره رایگان)

خدمات سرم تراپی و تزریق سرم برای کودکان

به دلایل مختلفی چون اسهال و استفراغ، تب، عفونت و … ممکن است که کودکان نیاز به سرم تراپی و تزریق سرم در منزل پیدا کنند. از آن جایی که کودکان وابستگی عاطفی بیشتری دارند و دریافت سرم در بیمارستان یا کلینیک، ممکن است برای آن‌ها استرس‌آور باشد، برخورداری از خدمات سرم تراپی برای کودکان در منزل، یک فرصت فوق العاده به حساب می‌آید. البته اهمیت زیادی دارد که پرستار کودک طریقه سرم تراپی برای کودکان را به خوبی بداند تا کودک هیچ مشکل و ناراحتی را تجربه نکند.

مزایای استفاده از خدمات سرم تراپی و تزریق سرم در منزل

در صورتی که انجام سرم تراپی برای کودکان به شکل حرفه‌ای انجام شود، مزایای متعددی دارد که در اینجا به تعدادی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

قرار داشتن در محیط آرام منزل

زمانی که سرم تراپی کودک در محیط منزل صورت بگیرد، قطعا شرایط با زمانی که کودک را به بیمارستان یا درمانگاه و موارد مشابه منتقل کنید، تفاوت بسیاری خواهد داشت. به این ترتیب که در چنین شرایطی، کودک می‌تواند در همان محیط آشنا و همیشگی منزل استراحت کرده و حتی در تختخواب خود، سرم تراپی را پشت سر بگذارد.

طریقه سرم تراپی برای کودکان
قرار داشتن در محیط آرام منزل از مزایای سرم تراپی در منزل است

با این کار، مقاومت کودک برای تزریق سرم کمتر شده و تزریق را بهتر تحمل می‌کند. این در حالی است که در اکثر مواقع شاهد هستیم کودک برای تزریق سرم و تحمل مدت زمان سرم تراپی در بیمارستان و درمانگاه، مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهد.

همچنین بخوانید: نکات مهم مراقبت و پرستاری از کودک بعد از واکسن

کاهش سطح استرس در کودک

به طور کلی دیدن هر نوعی از سوزن و تزریق برای کودکان، همراه با استرس و در برخی مواقع ترس غیرقابل کنترل است. در چنین شرایطی اگر سرم تراپی برای کودکان در منزل صورت بگیرد، این حجم از استرس به حداقل رسیده و کودک با آرامش بیشتری تزریق سرم را می‌پذیرد. از این روی، به جرأت می‌توان گفت که انجام سرم تراپی برای کودکان در منزل، مقدار زیادی از ترس و استرس را از بین برده و حتی ممکن است کودک با روحیه خوب و شادی از این روش درمانی استقبال کند.

صرفه جویی در زمان و هزینه + ریسک بیماری‌های واگیردار

با توجه به ترافیک خیابان‌ها، شلوغی بیمارستان و درمانگاه‌ها، آلودگی همیشگی هوا و ریسک ابتلا به بیماری‌های واگیردار در محیط بیمارستانی و درمانی، انتقال کودک به این مراکز برای تزریق سرم، با ریسک‌ها و مشکلات زیادی همراه است.

خطرات سرم تراپی و تزریق سرم برای کودکان
صرفه جویی در زمان و هزینه ها از مزایای سرم تراپی برای کودکان است

از این جهت، در صورتی که طریقه سرم تراپی برای کودکان در منزل به صورت حرفه‌ای انجام پذیرد، نگرانی برای این نوع مشکلات از بین رفته و کودک در یک محیط امن و آرام فرایند درمانی خود را پشت سر می‌گذارد.

همچنین بخوانید: علت، علائم و مراقبت از کودکان سرما خورده در منزل

آیا سرم تراپی برای کودک ضرر دارد؟

با در نظر گرفتن مزایایی که در بالا ذکر کردیم، خطرات سرم تراپی و تزریق سرم برای کودکان، در صورتی که بدون تجویز پزشک بوده یا به وسیله فرد غیرمتخصص انجام بپذیرد، قابل توجه خواهد بود. از این روی دقت داشته باشید که حتما باید پزشک سرم را تجویز کرده و تزریق آن نیز، به وسیله یک پرستار حرفه‌ای صورت بگیرد. در غیر این صورت ممکن است که کودک عوارض جدی و حتی مرگباری چون ادم ریوی را تجربه کند. از این روی حتما باید پیش از انجام این کار، از تجربه و تخصص پرستار اطمینان خاطر حاصل شود.

همچنین بخوانید: بهترین زمان برای سپردن کودک به پرستار

سخن پایانی

در این مطلب از مرکز پرستاری پرستار برتر، طریقه سرم تراپی برای کودکان در منزل، باید با احتیاط و تخصص کامل صورت بگیرد و در پی آن کودک می‌تواند در آرامش و احساس امنیت کامل، به دور از استرس، فرایند درمانی را تجربه کند. نحوه سرم تراپی برای کودکان تفاوت خاصی با بزرگسالان ندارد، جز این که باید این کار برای کودکان با نرمش و لطافت بیشتری صورت بگیرد تا کمترین عکس‌العمل منفی را از سوی کودک دریافت کنیم. شما چه نظری در این باره دارید؟

سوالات متداول

نحوه تزریق سرم برای کودکان به چه شکل است؟

تزریق سرم برای کودکان به همان شکلی است که برای افراد بزرگسال صورت می‌گیرد، اما در خصوص کودکان باید این کار با ظرافت و احتیاط بیشتری صورت بگیرد.

ملاحظات پیش از سرم تراپی برای کودکان کدامند؟

در صورتی که کودک به بیماری خاصی مبتلا بوده یا حساسیت دارویی داشته باشد، باید حتما پرستار از این مورد مطلع شود.

چه مواردی باید پیش از انجام سرم تراپی برای کودکان، بررسی شوند؟

لازم است که سلامت و تاریخ مصرف سرم حتما به وسیله پرستار چک شده و شرایط روحی و جسمی کودک نیز در وضعیت ایده‌آل قرار داشته باشد.

هزینه سرم تراپی برای کودکان در منزل چقدر است؟

بسته به تعداد سرم و شرایط خاص کودک و همینطور تعرفه خدمات درمانی، ممکن است هزینه انجام سرم تراپی برای کودکان در منزل متفاوت باشد.

جستجو
دسته‌ها

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *