ارتباط با کارشناسان پرستار برتر (مشاوره رایگان)
راه های درمان سکسکه

راه های درمان سکسکه

راه های درمان سکسکه :تقریباً همه ما  سکسکه را تجربه کرده ایم. سکسکه معمولاً در عرض چند دقیقه خود به خود از بین می رود، این عمل می تواند آزار دهنده باشد و در خوردن و صحبت کردن اختلال ایجاد کند. برای آشنایی با بهترین راه های درمان سکسکه تا انتهای این مقاله را بخوانید.پ

علل سکسکه

سکسکه زمانی اتفاق می افتد که دیافراگم شما به طور غیرارادی شروع به اسپاسم می کند. دیافراگم شما یک عضله بزرگ است که به شما کمک می کند نفس بکشید. وقتی اسپاسم می‌کند، ناگهان نفس می‌کشید و تارهای صوتی‌تان بسته می‌شود که باعث ایجاد صدایی متمایز می‌شود.

در بیشتر موارد به سرعت می آیند و می روند. عوامل سبک زندگی که ممکن است باعث سکسکه شوند عبارتند از:

خوردن بیش از حد یا خیلی سریع

نوشیدنی های گازدار

غذاهای ادویه دار

استرس یا هیجان عاطفی

نوشیدن الکل

قرار گرفتن در معرض تغییرات سریع دما

خلاص شدن از سکسکه

این نکات برای دوره های کوتاه سکسکه در نظر گرفته شده است. اگر سکسکه مزمن دارید که بیش از 48 ساعت طول می کشد، با پزشک خود صحبت کنید. این ممکن است نشانه یک بیماری زمینه ای باشد که نیاز به درمان دارد.

تکنیک های تنفس و وضعیت بدن

گاهی اوقات، یک تغییر ساده در تنفس یا وضعیت بدن می تواند دیافراگم شما را شل کند.

 1. تنفس اندازه گیری شده را تمرین کنید. با تنفس آهسته و اندازه گیری شده سیستم تنفسی خود را مختل کنید. با پنج شمارش نفس بکشید و با شمارش پنج نفس بکشید.
 2. نفس خود را نگه دارید. مقدار زیادی هوا را استنشاق کنید و آن را حدود 10 تا 20 ثانیه نگه دارید، سپس به آرامی نفس خود را بیرون دهید. در صورت لزوم تکرار کنید.
 3. در یک کیسه کاغذی نفس بکشید. یک کیسه ناهار کاغذی را روی دهان و بینی خود قرار دهید. به آرامی نفس خود را به داخل و خارج کنید، کیسه را خالی و باد کنید. هرگز از کیسه پلاستیکی استفاده نکنید.
 4. زانوهای خود را در آغوش بگیرید. در جای راحت بنشینید. زانوهای خود را به سینه خود بیاورید و به مدت دو دقیقه در آنجا نگه دارید.
 5. قفسه سینه خود را فشرده کنید. خم شوید یا به جلو خم شوید تا قفسه سینه خود را فشرده کنید، که به دیافراگم شما فشار می آورد.
 6. از مانور والسالوا استفاده کنید. برای انجام این مانور سعی کنید در حالی که بینی خود را نیشگون می گیرید و دهان خود را بسته نگه دارید بازدم کنید.

نقاط فشار

نقاط فشار، نواحی از بدن شما هستند که به فشار حساس هستند. اعمال فشار روی این نقاط با دست ممکن است به شل شدن دیافراگم یا تحریک اعصاب واگ یا فرنیک کمک کند.

 1. زبان خود را بکشید. کشیدن زبان اعصاب و ماهیچه های گلو را تحریک می کند. نوک زبان خود را بگیرید و به آرامی یک یا دو بار به سمت جلو بکشید.
 2. دیافراگم خود را فشار دهید. دیافراگم شکم شما را از ریه ها جدا می کند. از دست خود برای اعمال فشار به ناحیه درست زیر انتهای جناغ استفاده کنید.
 3. در حین قورت دادن آب، بینی خود را بفشارید.
 4. کف دست خود را فشار دهید. از انگشت شست خود برای اعمال فشار به کف دست دیگر خود استفاده کنید.
 5. سرخرگ کاروتید خود را ماساژ دهید. شما یک شریان کاروتید در دو طرف گردن خود دارید. این همان چیزی است که وقتی نبض خود را با لمس گردن خود چک می کنید احساس می کنید. دراز بکشید، سر خود را به سمت چپ بچرخانید و شریان سمت راست را با حرکات دایره ای به مدت 5 تا 10 ثانیه ماساژ دهید.

خوردن برخی چیزها یا تغییر روش نوشیدن نیز ممکن است به تحریک اعصاب واگ یا فرنیک شما کمک کند.

 1. آب یخ بنوشید. نوشیدن آهسته آب سرد ممکن است به تحریک عصب واگ کمک کند.
 2. از طرف مقابل لیوان بنوشید. لیوان را زیر چانه خود بالا ببرید تا از سمت دور بنوشید.
 3. یک لیوان آب گرم را به آرامی بدون توقف برای نفس کشیدن بنوشید.
 4. آب را از طریق پارچه یا دستمال کاغذی بنوشید. یک لیوان آب سرد را با پارچه یا حوله کاغذی بپوشانید و از آن بنوشید.

سخن پایانی

ما در مجموعه پرستار برتر سعی می کنیم با دادن آگاهی درباره موضوع های متفاوت به شما مخاطبان عزیز کمک کنیم. شما می توانید برای مشاوره و جذب پرستار بیمار در شاخه های متفاوت با ما در تماس باشید.

جستجو
دسته‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *