ارتباط با کارشناسان پرستار برتر (مشاوره رایگان)
متاستاتیک چیست؟

متاستاتیک چیست؟

متاستاز به این معنی است که سرطان به قسمت دیگری از بدن از جایی که شروع شده است گسترش می یابد. وقتی این اتفاق می افتد، پزشکان می گویند سرطان “متاستاز” کرده است. پزشک شما همچنین ممکن است آن را «سرطان متاستاتیک»، «سرطان پیشرفته» یا «سرطان مرحله 4» بنامد. اما این اصطلاحات می توانند معانی مختلفی داشته باشند. به عنوان مثال، سرطانی که بزرگ است اما به قسمت دیگری از بدن سرایت نکرده است را می توان سرطان پیشرفته یا سرطان موضعی پیشرفته نیز نامید. از پزشک خود بخواهید توضیح دهد که سرطان کجا گسترش یافته است.

متاستاتیک چیست؟
سرطان متاستاتیک

نحوه ایجاد متاستازها

متاستاز شکل جمع متاستاز است. متاستازها معمولاً زمانی ایجاد می شوند که سلول های سرطانی از تومور اصلی جدا شده و وارد جریان خون یا سیستم لنفاوی شوند. این سیستم ها مایعات را در سراسر بدن حمل می کنند. این بدان معناست که سلول‌های سرطانی می‌توانند از تومور اصلی دور شده و زمانی که در قسمت‌های مختلف بدن مستقر شده و رشد کنند، تومورهای جدیدی تشکیل دهند.

همچنین گاهی اوقات زمانی که سلول‌های سرطانی تومور اصلی، معمولاً در شکم یا حفره شکمی، شکسته شده و در نواحی مجاور مانند کبد، ریه‌ها یا استخوان‌ها رشد می‌کنند، متاستازها ایجاد می‌شوند.

هر نوع سرطانی می تواند گسترش پیدا کند. اینکه آیا این اتفاق می افتد به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

نوع سرطان. برخی از سرطان ها بیشتر از سایرین در معرض گسترش هستند.

سرطان با چه سرعتی در حال رشد است

سایر عوامل در مورد رفتار سرطان که ممکن است پزشک شما پیدا کند

سرطان در کجای بدن می تواند گسترش یابد؟

سرطان می تواند تقریباً به هر قسمت از بدن سرایت کند. برخی از انواع سرطان تمایل به گسترش به قسمت های خاصی از بدن دارند. مثلا:

سرطان سینه تمایل دارد به استخوان ها، کبد، ریه ها، دیواره قفسه سینه و مغز گسترش یابد

سرطان ریه تمایل دارد به مغز، استخوان ها، کبد و غدد فوق کلیوی گسترش یابد

سرطان پروستات تمایل دارد به استخوان ها گسترش یابد

سرطان روده بزرگ و رکتوم تمایل به گسترش به کبد و ریه دارند

در موارد کمتر، سرطان می تواند به پوست، ماهیچه یا سایر اندام های بدن گسترش یابد. سلول های سرطانی همچنین می توانند به پوشش اطراف ریه ها به نام حفره پلور گسترش یابند. همچنین می تواند به فضای اطراف شکم به نام حفره صفاقی گسترش یابد. هنگامی که این سلول های سرطانی باعث تجمع مایع در این نواحی می شوند، به آن پلورال افیوژن بدخیم و آسیت بدخیم می گویند.

آیا سرطان متاستاتیک همان نوع سرطان قبلی است؟

بله، سرطانی که به ناحیه دیگری گسترش یافته است، همان نام سرطان اصلی Metastatic است. به عنوان مثال، سرطان سینه ای که به کبد گسترش می یابد، سرطان سینه متاستاتیک نامیده می شود، نه سرطان کبد. این به این دلیل است که سرطان از سینه شروع شده و درمان مورد استفاده برای سرطان سینه است.

چگونه پزشکان سرطان متاستاتیک را تشخیص می دهند؟

اگر قبلاً برای سرطان غیر متاستاتیک درمان سرطان داشته اید، احتمالاً یک برنامه مراقبت بعدی دارید. برای معاینات منظم به پزشک مراجعه خواهید کرد. ممکن است آزمایشات خاصی برای بررسی متاستازها انجام شود.

از طرف دیگر، برخی از افراد در اولین تشخیص سرطان، متاستاز دارند. در این شرایط، متاستازها معمولاً در طی آزمایشات اولیه برای مرحله سرطان یافت می شوند.

سرطان ممکن است علائمی مانند درد یا تنگی نفس ایجاد کند. گاهی اوقات این علائم پزشک شما را به انجام آزمایشات لازم برای یافتن متاستازها سوق می دهد.

متاستاتیک چیست؟

پزشکان چگونه سرطان متاستاتیک را درمان می کنند؟

درمان ممکن است شامل شیمی درمانی یا هورمون درمانی باشد. جراحی و پرتودرمانی نیز ممکن است گزینه‌هایی برای برخی از انواع سرطان باشند. پزشکان ممکن است یک نوع درمان را امتحان کنند و سپس زمانی که اولین درمان دیگر جواب ندهد، به دیگری تغییر دهند. یا ممکن است ترکیبی از درمان ها را داشته باشید.

سخن آخر

ما در وبلاگ مجموعه پرستار برتر همواره سعی می کنیم با صحبت درباره بیماری های متفاوت آگاهی شما مخاطبان عزیز را افزایش دهیم، همچنین شما می توانید برای دریافت مشاوره درباره بیماری های شایع و جذب پرستار کودک و پرستار سالمند با ما در تماس باشید.

پیشنهاد مطالعه: نارسایی حاد کبدی در سالمندان

جستجو
دسته‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *