ارتباط با کارشناسان پرستار برتر (مشاوره رایگان)
علل درد شکم در کودکان

علل درد شکم در کودکان

علل درد شکم در کودکان :درد شکم در کودکان بسیار شایع است و می تواند دلایل زیادی داشته باشد. معمولاً درد شکم بدون درمان از بین می رود. در برخی موارد، درد علت زمینه ای دارد و نیاز به درمان تخصصی دارد. درد شکم می تواند در هر جایی بین قفسه سینه و کشاله ران رخ دهد و کودک ممکن است درد موضعی را در یک ناحیه، عمومی تر در یک ناحیه بزرگتر یا دردی شبیه گرفتگی احساس کند. این مقاله به بعضی از علل درد شکم در کودکان و سایر علائمی که ممکن است کودک تجربه کند و زمانی که کودک باید به پزشک مراجعه کند، اشاره می کنیم.

علت درد شکم در کودکان چیست؟

دلایل زیادی برای درد شکم در کودکان وجود دارد. شایع ترین علل کوتاه مدت هستند و بدون مداخله پزشکی برطرف می شوند.

علل شکم درد در کودکان عبارتند از: در ادامه با علل درد شکم در کودکان بیشتر آشنا خواهیم شد

یبوست

اگر کودکی کمتر از سه بار در یک هفته دفع مدفوع داشته باشد یا مدفوع آن دردناک یا سخت باشد، ممکن است یبوست داشته باشد.

اصلی ترین علل آلزایمر و زوال عقل در سالمندان بیشتربخوانید

گاز بدن

علل درد شکم در کودکان :در نوزادان بیشتر از کودکان بزرگتر، باد به دام افتاده می تواند باعث درد شود. مراقبان می توانند به نوزاد کمک کنند تا از طریق آروغ زدن یا عبور گاز از شر باد خلاص شود.

علل درد شکم در کودکان
علل درد شکم در کودکان

گاستروانتریت

ویروس هایی مانند روتاویروس، نوروویروس، آدنوویروس و انتروویروس باعث آنفولانزای معده با منبع مطمئن یا گاستروانتریت می شوند که عفونت روده است.

ترومای شکمی

کودکان اغلب در حین ورزش به چیزهایی برخورد می کنند، زمین می خورند یا آسیب می بینند. اگر آنها به شکم خود صدمه بزنند، ممکن است در آن ناحیه دچار درد شوند.

مسمومیت غذایی

این زمانی اتفاق می افتد که کودک غذایی حاوی میکروب های مضر را می خورد که اغلب به دلیل آماده سازی و نگهداری نامناسب است. علائم مشابه گاستروانتریت است.

سندرم روده تحریک پذیر IBS

IBS  وضعیتی است که روده بزرگ یا روده بزرگ را درگیر می کند و منجر به علائمی مانند یبوست، اسهال و نفخ معده می شود.

عدم تحمل لاکتوز

علل درد شکم در کودکان :برخی از کودکان ممکن است به قند یا لاکتوز موجود در شیر حساسیت نداشته باشند و نتوانند آن را هضم کنند. کودکان مبتلا به عدم تحمل لاکتوز در صورت مصرف فرآورده های شیری ممکن است درد شکم را تجربه کنند.

قولنج

قولنج در نوزادان شایع است و به نظر می رسد برای نوزادان بسیار دردناک باشد. یکی دیگر از علائم کولیک باد است.

عفونت های دستگاه ادراری (UTI)

این موارد بیشتر در کودکان بزرگتر دیده می شود و علائمی مانند درد هنگام ادرار کردن، تکرر ادرار و تب ایجاد می کنند.

انواژیناسیون

هنگامی که بخشی از روده به داخل دیگری می لغزد و می تواند باعث انسداد شود که از جریان طبیعی جامدات یا مایعات جلوگیری می کند. کودکان مبتلا به انواژیناسیون ممکن است درد شدید متناوب، خونریزی از پایین و بی حالی داشته باشند. انواژیناسیون یک بیماری جدی است و نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

فتق زندانی

هنگامی که یک عضو یا بافت بدن از طریق یک نقطه ضعیف در دیواره شکم برآمده می شود، ممکن است به دام بیفتد. این یک اورژانس پزشکی است. اگر جریان خون قطع شود و باعث مرگ بافت ها شود، فتق خفه شده است.

آپاندیسیت

آپاندیسیت التهاب آپاندیس است که در ناحیه پایین سمت راست شکم فرد قرار دارد. یک اورژانس پزشکی است. ترکیدن آپاندیس می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

شما مخاطبان عزیز می توانید برای جذب پرستار کودک، پرستار سالمند و پرستار بیمار در کمترین زمان با ما تماس بگیرید.

پیچ خوردگی بیضه

وقتی بیضه می چرخد ​​و طناب اسپرماتیک را می پیچد، پسر ممکن است در ناحیه شکم و بیضه آسیب دیده احساس درد کند.

بلع جسم خارجی

در بیشتر موارد، زمانی که کودک یک شی را می بلعد، از طریق دستگاه گوارش راه خود را باز کرده و بدون کمک از بدن خارج می شود. با این حال، بلعیدن اقلام کوچک، مانند باتری های دکمه ای یا آهنربا، می تواند باعث عوارض تهدید کننده زندگی شود و کودک باید فورا به بیمارستان مراجعه کند.در ائامه بررسی علل درد شکم در کودکان با ما همراه باشید

علل درد شکم
علل درد شکم در کودکان

تشخیص پزشک

پزشکان معمولاً از ترکیبی از پرسش و آزمایش برای تعیین علت درد شکم در کودکان استفاده می کنند. پزشک ممکن است کودک را با فشار دادن روی شکم در نقاط مختلف معاینه کند و به دنبال حساسیت و تورم باشد. آنها همچنین ممکن است بپرسند که آیا با لمس نواحی خاصی درد شدیدتر می شود یا خیر. پزشک همچنین ممکن است آزمایشاتی را برای تعیین علت توصیه کند، مانند:

آزمایش خون

نمونه ادرار یا مدفوع

سونوگرافی

اشعه ایکس

گاهی اوقات درد می تواند روان تنی باشد، به این معنی که ممکن است با سلامت روان، نگرانی ها یا احساسات کودک ارتباط داشته باشد. افراد باید با پزشک کودک خود صحبت کنند اگر کودکشان دردهای معده مکرر دارد.

سخن آخر

ما در وبلاگ مجموعه پرستار برتر همواره سعی می کنیم با صحبت درباره بیماری های متفاوت آگاهی شما مخاطبان عزیز را افزایش دهیم، همچنین شما می توانید برای دریافت مشاوره درباره بیماری های شایع و جذب پرستار کودک و پرستار سالمند با ما در تماس باشید.

جستجو
دسته‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *