ارتباط با کارشناسان پرستار برتر (مشاوره رایگان)
روانپریشی در سالمندان

روانپریشی در سالمندان

به زبان ساده، روانپریشی در سالمندان زمانی است که شخص واقعیت را اشتباه تفسیر می کند. این نوع شرایط شامل ادراکات یا تفسیرهایی از محیط شما است که مختل شده است، مانند باورهای نادرست، گفتار آشفته، توهم و سایر رفتارهای غیرمنطقی. در حالی که برخی از اشکال روان پریشی از بدو تولد ایجاد می شوند، بسیاری از اشکال روان پریشی می توانند به خصوص در میان افراد مسن ایجاد شوند. اما درک بیشتر در مورد علل، علائم و درمان می تواند به شما این فرصت را بدهد که قبل از اینکه این مشکلات بدتر شوند، به آنها رسیدگی کنید. در ادامه به بررسی دقیق روان پریشی در سالمندان می پردازیم.

علت روانپریشی در سالمندان چیست؟

دهه ‌ها تحقیق نشان داده است که سالمندان در معرض خطر قابل توجهی برای علائم روان ‌پریشی، از جمله اختلالات خلقی، هذیان، سوء مصرف مواد و چندین بیماری مرتبط هستند.

برای شروع، طیف وسیعی از مشکلات قبلی به راحتی می ‌تواند فرد را به یک اختلال روان‌ پریشی مبتلا کند. شرایط پزشکی همراه با اختلالات رفتاری، مانند مولتیپل اسکلروزیس، پارکینسون و یا هانتینگتون می تواند در ایجاد علائم روان پریشی نقش داشته باشد. مشکلات سلامتی نسبتاً رایج مانند کمبود خواب یا کمبود ویتامین B12 نیز می‌تواند وجود داشته باشد.

یبوست در سالمندان بیشتربخوانبد

یکی دیگر از راه های رایج دیگر که سالمندان به این نوع مسائل مبتلا می شوند، روانپریشی در سالمندان ناشی از مواد مخدر است که نتیجه تداخل چند دارو با یکدیگر است. در واقع، ده‌ها دارو با علائم روان‌ پریشی در سالمندان مرتبط هستند، از جمله طیف وسیعی از محرک‌ها، داروهای ضد التهاب، داروهای ضد افسردگی، آنتی هیستامین‌ها و حتی برخی از داروهای ضد روان پریشی.

کمک به بیماران و خانواده های آنها در تصمیم گیری مناسب برای آنها یکی از مهمترین اهداف تیم ما است. برای ارتباط با مشاوران حرفه ای ما و مشورت درباره جذب پرستار سالمند، پرستار کودک و پرستار بیمار کلیک کنید.

نگرانی های سالمندان از روانپریشی پس از عمل

هذیان پس از عمل نیز یک عارضه بسیار شایع برای سالمندانی است که تحت عمل جراحی قرار می گیرند. بیماران مسن سایکوز پس از عمل معمولاً علائم را ظرف چند هفته پس از جراحی و گاهی در عرض چند ساعت تجربه می کنند. در صورت عدم کنترل، تجارب سالمندان روان ریشی پس از عمل می‌تواند بسیار خطرناک باشد و به کاهش سلامتی و افزایش خطر بستری شدن در بیمارستان کمک کند.

از آنجایی که هیچ دارویی برای درمان هذیان پس از عمل وجود ندارد، پیشگیری بسیار مهم است. خوشبختانه، هذیان پس از عمل اغلب قابل پیشگیری یا مدیریت است. راهنمای بالینی انجمن سالمندان جهانی  چندین روش را پیشنهاد می کند، مانند: چندین بار پیاده ‌روی در روز، دریافت هیدراتاسیون و استراحت کافی، اطمینان از در دسترس بودن سمعک و عینک، انجام اقداماتی برای جلوگیری از عفونت پس از جراحی.

روانپریشی در سالمندان و زوال عقل

علائم روان پریشی در افراد مسن شامل بی قراری، توهم، گفتار نامفهوم، نوسانات خلقی، عدم تعادل رفتاری، بی قراری و تعدادی از علائم دیگر است که به راحتی با زوال عقل اشتباه گرفته می شود. در نتیجه، بیماران مسن سایکوز دمانس در معرض خطر بیشتری برای نادیده گرفتن هذیان خود هستند. این بخشی از دلیلی است که چرا این ایده خوبی است که به طور منظم آن تجربیات را تحت نظر داشته باشید و آن ها را یادداشت کنید و به پزشکان اجازه می دهد تا درک بهتری از تغییرات در رفتار و سرعت رخ دادن آنها داشته باشند.

درمان روان پریشی در سالمندان

درمان روان پریشی سالمندان باید به صورت موردی در نظر گرفته شود. به طور کلی، درمان اولیه برای روان پریشی در سالمندان داروهای ضد روان پریشی است که می تواند به مدیریت توهم و بی قراری کمک کند. همچنین اغلب مهم است که داروها را با حمایت محیطی، از جمله مداخلات رفتاری و اجتماعی، تکمیل کنید. بسیاری از مزایای مراقبت در منزل برای مبتلایان به زوال عقل در این موارد اعمال می شود.

روانپریشی در بیماران سالمند

مشاهده علائم روان پریشی در یکی از عزیزان می تواند آزاردهنده باشد. با مراقبت و مدیریت صحیح، حتی این نوع علائم را می توان مدیریت یا از بین برد.

سخن آخر

ما در وبلاگ مجموعه پرستار برتر همواره سعی می کنیم با صحبت درباره بیماری های متفاوت آگاهی شما مخاطبان عزیز را افزایش دهیم، همچنین شما می توانید برای دریافت مشاوره درباره بیماری های شایع و جذب پرستار کودک و سالمند با ما در تماس باشید.

جستجو
دسته‌ها

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *