ارتباط با کارشناسان پرستار برتر (مشاوره رایگان)
آیا عفونت چشم نوزاد خطرناک است؟

آیا عفونت چشم نوزاد خطرناک است؟

آیا عفونت چشم نوزاد خطرناک است؟ آیا چشم نوزاد شما هم دچار عفونت شده است؟

عفونت چشم معمولاً توسط ویروس در هنگام سرماخوردگی کودک ایجاد می شود. این وضعیت به عنوان ملتحمه ویروسی یا چشم صورتی نیز شناخته می شود. گاهی اوقات عفونت چشم می تواند توسط باکتری ایجاد شود و این نوع عفونت ماهیت جدی تری دارد.

علائم عفونت چشم ویروسی عبارتند از:

قرمزی قسمت سفید چشم

قرمزی داخل پلک ها

پلک های پف کرده

چشمان خیس

علائم عفونت باکتریایی چشم شامل موارد ذکر شده در بالا به علاوه موارد زیر است:

ترشحات زرد رنگ از چشم

پلک ها مات شده یا به هم چسبیده اند.

آیا عفونت چشم نوزاد خطرناک است؟
عفونت چشم

درمان عفونت چشم

بهترین راه برای مراقبت از عفونت ویروسی چشم، شستشوی مکرر چشم ها با آب گرم و هر بار با استفاده از یک توپ پنبه ای تمیز است. تمیز نگه داشتن چشم ها از بروز عفونت باکتریایی جلوگیری می کند. می توان از شیر مادر استفاده کرد. به سادگی مقداری شیر مادر را در گوشه چشم بریزید. کودک معمولاً نیازی به قطره چشم ندارد. عفونت های ویروسی چشم حدود چهار تا هفت روز طول می کشد. عفونت های ویروسی چشم به طور خفیف مسری هستند اما در غیر این صورت بی ضرر هستند.

اگر بعد از خواب در چشم ها ترشحات زرد ایجاد شود یا پلک ها مات یا به هم چسبیده باشند، احتمالاً عفونت چشم ماهیت باکتریایی دارد تا ویروسی. در این حالت، کودک برای مبارزه با عفونت به قطره چشمی آنتی بیوتیکی نیاز دارد. آنها را نزد پزشک ببرید تا نسخه آنتی بیوتیک برای آنها تجویز شود..اگر پلک های کودک شما بسیار قرمز یا متورم شد، یا اگر دید تاری دید یا درد چشم داشت، فوراً آنها را نزد پزشک ببرید.

اولین علائم مشکلات بینایی

چشم های کودک شما در هر ملاقات با نوزاد خوب بررسی می شود، بنابراین هر گونه مشکل بینایی را می توان زودتر تشخیص داد. مشاوران مجموعه پرستار برتر توصیه می کنند که کودکان برای اولین بار قبل از شش ماهگی، سپس در سه سالگی و هر دو سال یک بار پس از ورود کودک به مدرسه، به پزشک مخصوص مراجعه کنند. از سوی دیگر، سازمان‌های مختلف پزشک خانواده و اطفال نشان می‌دهند که پزشکان مراقبت‌های اولیه باید کسانی باشند که نوزادان را از نظر مشکلات بینایی غربال کنند. اینکه آیا کودک شما باید به پزشک متخصص مراجعه کند یا نه، تصمیمی است که باید خودتان بگیرید.

سایر بیماری های چشمی

در زیر فهرستی از برخی دیگر از بیماری های چشمی که ممکن است در سال های اول کودکی رخ دهد، را برای شما آورده ایم:

چشم های ناهماهنگ

اگرچه ممکن است چشمان کودک شما در اولین تولد به خوبی هماهنگ نباشد، اما این مشکل باید تا سه ماهگی برطرف شود. اگر تا این زمان کودک شما هنوز در هماهنگی چشم خود مشکل دارد، حتماً این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

چشم های ضربدری

گاهی اوقات چین های اضافی پوست در گوشه داخلی چشم باعث می شود چشم ها به صورت ضربدری به نظر برسند. با رشد کودک، چین ها جمع می شوند و چشم ها صاف تر به نظر می رسند. برخی از نوزادان واقعاً دارای چشم های ضربدری هستند که باید به موقع درمان شوند. نادیده گرفتن چشم های ضربدری می تواند منجر به وضعیتی به نام تنبلی چشم شود که در آن کودک به یک چشم وابسته است و چشم استفاده نشده ضعیف تر می شود. اگر متوجه شدید که چشمان کودکتان روی هم قرار گرفته است، آنها را برای ارزیابی نزد پزشک ببرید.

چشمان اشک آلود

نوزادان در اواخر ماه اول وقتی گریه می کنند توانایی تولید اشک را پیدا می کنند. تقریباً در این زمان، برخی از نوزادان یک مجرای اشکی مسدود می‌کنند، که انسداد مسیری است که اشک را از چشم به بینی می‌برد. چشم ممکن است مدام اشک آلود به نظر برسد، حتی زمانی که نوزاد تازه متولد شده گریه نمی کند، گاهی اشک سرازیر می شود. معمولاً چشم قرمز نیست و پلک متورم نیست.

مجاری اشک مسدود شده معمولاً در پایان سال اول از بین می ‌روند، اما پزشک ممکن است با ماساژ گوشه داخلی چشم کمک کند. با این حال، اگر چشم قرمز یا متورم شود، می تواند نشانه عفونت باشد و باید نوزاد را به پزشک مراجعه کنید. اگر انسداد از سال اول گذشته باشد، چشم پزشک ممکن است نیاز به باز کردن آن داشته باشد.

آیا عفونت چشم نوزاد خطرناک است؟
عفونت چشم

سخن آخر

ما در وبلاگ مجموعه پرستار برتر همواره سعی می کنیم با صحبت درباره بیماری های متفاوت آگاهی شما مخاطبان عزیز را افزایش دهیم، همچنین شما می توانید برای دریافت مشاوره درباره بیماری های شایع و جذب پرستار کودک و پرستار سالمند با ما در تماس باشید.

پیشنهاد مطالعه: شیر مادر برای عفونت چشم نوزاد

جستجو
دسته‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *